Hep yemek düşünmek ve beslenme takıntısı

Beslenmek.. Aslında çok basit olan ancak artık herkesin kafasının karışık olduğu dönemdeyiz. Özellikle genç kadınların kafası çok karışık! Peki neden? Çünkü herkes ince olmak istiyor. İnce olmak için ne yapmalıyım? Bacaklarımın ince olması için ne yapmalıyım? 5kilo daha vermek için ne yapmalıyım? Her şeyi yapıyorum ama olmuyor neden? Beni en çok üzen sorulardan biri de şu “ideal yağ oranımdayım ama daha ince olmak istiyorum ne yapabilirim”.. Önceden çok takardım, hala da umursuyorum ancak bu beni hasta yapacak boyutta değil. Öğrendim.. Neyi mi öğrendim?

Sevmek ve sevilmek..

Düşünelim, neden bu kadar zayıf olmak istiyorsunuz? Çünkü ancak çok zayıf olursanız dışarıdan beğenilip sevileceğinizi sanıyorsunuz.. Çünkü popüler olan zayıflık! Markaların modelleri zayıf, kıyafetler hep zayıflar için, etekler elbiseler.. Evet haklısınız bizi yönlendiriyorlar ve maalesef biz buna izin veriyoruz.

Size şunu söylemek istiyorum, nasıl iyileştiğimi anlatmak istiyorum. İyileşmek diyorum çünkü yemek yediğim saatlere takılıyordum, karbonhidratları sayıyordum, kalori sayıyordum, baklagilleri karbonhidratı fazla diye yemiyordum, bir şeyi canım istese de asla yemiyordum, aralıklı oruca takmıştım, dışarıda yemek yemek istemiyordum ve artık kimseyle dışarı çıkasım gelmiyordu eğer fazla yersem kendime küsüyordum çevreme de yansıyordu mutsuzluğum.. Maalesef hastalıklı düşüncelerdi bunlar. Peki beni değiştiren ne oldu? Hala bazen çok yediğimde pişman oluyorum ama bu normal insan pişmanlığı. Öğrendiğim en önemli şey gerçek sevginin sizin kilonuzla ilgili olmadığı ve belki bu laflarım boş gelebilir ama en önemli şeyin sağlık olduğunu öğrendim. Korktuğum besinleri yiyerek kilo verdim. Kendimi boşuna sıkmışım diyorum şimdi.

Hayata 1 kere geliyoruz güzelce eğlenmek güzelce gezmek sevdiğimiz insanlarla belirli anları paylaşmak ya da bir yerin meşhur yemeğini yemek.. Bunlar bizi biz yapan şeyler. Hep söylüyorum ve yine söyleyeceğim arada yediğiniz şeyler size birden kilo aldırmaz, sizi obez yapmaz..

Peki bu sağlıklı beslenme takıntısı nedir ve ne değildir?

Yemeklerinizi yanınızda taşımanız sizi hasta yapmaz aksine kendinize duyduğunuz saygıyı gösterir. Etrafınızda belki garip garip bakanlar olacaktır.. Bırakın olsun. İleride sizi örnek alanları göreceksiniz. Peki ne zaman bu beslenme takıntıya dönüşüyor? Asla dediğimiz zaman. “Asla dışarıda yemem” “asla şu besin grubunu yemem” “asla şu yağı, şunu yiyemem, acaba bu nasıl pişti?, acaba ne kadar koydular içine…” bu düşünceler bizi hasta yapabilir. Maalesef yavaş yavaş daha da saplantılı hale gelebilirsiniz. Bu sizi giderek daha yalnız hale getirecektir çünkü bunları düşünürken sosyalleşmekten kaçınır hale geleceksiniz. İlk yapılması gereken ASLA demekten vazgeçmek. Çünkü asla dediğiniz şeyi yaparsanız kendinizden nefret ederken bulabilirsiniz kendinizi. Bu dediğim “bir dilim pasta yedim of nasıl yerim çok pişmanım kendimden nefret ediyorum” demek.. Aslında iradesiz değilsiniz. Tam tersi! Mükemmel olma isteğiniz sizi böyle pişman hale getiriyor. Oysa etrafınıza bakın, insanlar hep pasta fast food yiyip zayıf kalabiliyor bunun zayıflıkla ilgisi olmadığını anlayın. (Kimseye pasta yiyin zayıf kalın demiyorum sadece takıntılarımızı aşmamız bakış kazandırmaya çalışıyorum).

Hayatınız sadece egzersiz ve yemek yemekten ibaret hale geldiyse, sevdiklerinizle bir şeyler paylaşamaz olduysanız lütfen bu yazdıklarımı önemseyin.

Stres, gerginlik, aile ile tartışma, aşırı egzersiz yapma, yediklerinizi hep sporla dengelemeye çalışma, bir kaşık fazla yeseniz bile moraliniz bozuluyorsa

1)İlk kendiniz aşmaya çalışın. Tartıyı bırakın ve arada sırada kilo alıp verebileceğinizi öğrenin. Ben en çok bu yöntemi sevdim. Bazen çok yiyorum geziyorum yiyorum. Sonra kilo verebiliyorum! Yani ipler sizin elinizde! Bugün gezip güzel şeyler yediyseniz sonra dengeleyebilirsiniz (aç kalarak detox yapmak değil dengelemek)

2)İlk adımı yapamadıysanız en yakın arkadaşınız aileniz ya da sevgiliniz ya da eşinizden size destek olmasını isteyin. Sizinle birlikte yemek yesin ona anlatın. Birlikte aktiviteler yapın. Eğer tıkınırcasına yeme bozukluğunuz varsa bir süre bir şeyler izlemeden ve tek başınıza değil birileriyle yemek yiyin.

3)Eğer daha da yapamıyorsanız lütfen uzman desteği almaktan çekinmeyin. İnanın artık çoğu insan bu problemleri yaşıyor. Utanmadan destek alın.

Bana da bazen şöyle mesajlar geliyor gerçekten şok oluyorum sizinle de paylaşmak istiyorum

Karbonhidrat yemek istemediği için sebzeleri bile yemeyen insanlar var, ben tarif paylaştığımda içine şunu çok koymuşsun kilo alırsın diyen, kendini kilo vermek için aç bırakan, 3saat aralıksız spor yapan, hastahaneye yatırılanlar.. Bir sürü bir sürü mesaj! Lütfen sevin kendinizi bu da hep diyorum çünkü siz kendinizi sevmeden başkasının sizi sevmesini bekleyemezsiniz.. Çünkü kendinize haksızlık ederseniz başkasının haksızlık etmesine izin verirsiniz. Ve sen bunu okuyorsan eğer biliyorum belki böyle şeyleri yaşadın, yaşıyorsun. Yarın yeni bir başlangıç yap. Kendini serbest bırak! Spora zorunluluk hissiyle değil, sevdiğin için git. Arada o canının çok istediği şeyi ye ve bunu yediğinde pişmanlık duyma. Kendine de iyi bak olur mu?

Hep yemek düşünmek ve beslenme takıntısı” üzerine bir yorum

  1. Ayakta alkışlamak istiyorum satırlarını kendimi buldum diyebilirim reglimi kendi kendime durdurmuştum hastalık haline getirirp çevremden kendimi soyutlamıştım tamda yazdığın sebeplerden insanların bizi koydukları kalıplardan çıkalım ne kadar akıllı bir kadın helal olsun!

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s