Bacak Nasıl İncelir

Kısaca anlatmak istiyorum siz de bilin istiyorum!

Bacak nasıl incelir?

Bacaklarım hiçbir zaman incecik olmadı. Ancak hiç bu kadar ince de olmadı. Kilom fazlayken, orta kilodayken bile vücudumda en kalın bölge bacak bölgemdi. İç bacak sıkıntısı çekenler bilir… Basenim olmasa da kalın bir bacak yapım vardı.

Çocukken spor yapmamın bir avantajı olsa da voleybol oynayanlar iyi bilir, bacakları çok ince olmuyor kaslı bir görüntüye sahip oluyorsunuz. Üstüne bir de kilom olduğu için daha da kalın duruyordu.

Ne yani kaslı olmak kalın bacak mı demekti?

Eğer yağlı bir vücudunuz varsa ilk hedefiniz sağlıklı yağ oranına düşmek olmalı. (Büyüyerek kaslanmak değil) Ancak şunu yanlış anlamamalısınız demek istediğim ağırlık çalışmayın demek değil. Zaten spora yeni başlıyorsanız o kadar yüksek ağırlıklarla çalışmanız pek mümkün değil.

Ağırlık çalışmazsanız hatlarınız kaybolacaktır.

Mutlaka kilo verip bir miktar incelme sağlayacaksınız fakat yaptığınız kardiyolar tatmin etmemeye başlayacaktır. O yüzden ben ettim siz etmeyin! Minik ağırlıkları hayatınıza sokun! Çok ağır kilolarla çalışmak ve beslenmeyi buna göre düzenlemek bacak kalınlaştırır. Bu doğru ancak dediğim gibi 70 80kg squat yapmıyorsanız bu sıkıntılı bir durum değil!

Çok okuyorum 20kg ile squat yapıyormuş ama birden bacakları kalınlaşmış… Bu pek mümkün değil. Senelerdir spor yapıyorum ve bazen maksimum ağırlıklara çıkıyorum (kendime göre) belki o anlık şişmiş gibi gelebilir (bkz pump etkisi). Bu etki geçicidir. Özellikle kadınların hormonal olarak birden kaslanıp kocaman olmaları mümkün değil!

Ağırlık çalışmamak bacağınızı kalın gösteriyor olabilir!

Zayıfladınız çok zayıfladınız. Ancak hala bacaklarınızdan memnun değil misiniz? O zaman sıkılaşmaya ihtiyacınız olabilir! Direnç egzersizleri size ihtiyacınız olanı verecektir. Kendi vücut ağırlığınızla bile başlayabilirsiniz ya da ufak direnç bantlarıyla..

Beslenme!

En en en önemli şey beslenme. Kas yapmak mı istiyorsun? Zayıflamak mı istiyorsun? Kilo almak mı istiyorsun? Hepsi beslenmeden geçiyor. Yağ oranımızı sağlıklı sınırlara çekmemiz gerekiyor. Sizin genetik sandığınız şey yağ oranınız olabilir! Ben de genetik sanıyordum meğer yağ oranım o zamanlar %25 %26ymış… (kilo verdikten sonra o oranlardaymış ben hala kendimi çok zayıfladım sanıyordum.. ☺️)

Nasıl besleneceğiz?

Beslenme kişiye özel bu doğru! Onun bunun diyet listesi size uymaz! Ancak beslenmenin kilit notaları

-Bol su içmeyi unutmayalım!

-Bol sebze yiyelim! Yeşillik ve renklilik sofranızın olmazsa olmazı olsun. Proteinleri tek değil mutlaka salatalarla bol sebzelerle tüketmeye çalışın.

-Sağlıklı yağları hayatınıza sokun! Sıfır yağlı beslenirseniz sık sık acıkıp doymamaya başlayacaksınız. Soğuk sıkım zeytinyağı avokado badem ceviz fındık mutlaka beslenmenizde olsun.

-Karbonhidratlardan kaçmayın! Ben bu hatayı çok yaptım. Siz yapmayın! Karbonhidrat demek poğaça demek değil. Baklagilleri yiyin. Lif alımı çok önemli!

Başka tavsiyelere gelecek olursak

1)Gittiğiniz yere 1durak önce inip yürüyün.

2)Asansör kullanmayın merdiveni tercih edin

3)Basit şekerden uzak durun

4)Ağırlık çalışıyorsanız en sona 10 15dk kardiyo ekleyin (kardiyo yaparken seviyeyi arttırmayın. Yani ne kadar pedal ağırlığını arttırırsanız kalınlaşma ihtimali olacaktır.)

5)Su içmeyi unutmayın.

En önemlisi

HAYAL DÜNYASINDA YAŞAMAYIN!

Kendinizi sevin!

Başkasının bacakları incecik benim niye böyle değil diye üzülmeyin! Komşunun kızı incecik aynı şeyleri yiyoruz ama neden benim bacağım kalın demeyin! (Başka derdimiz mi yok…)

Teksiniz!

Medyanın sıfır beden, kol bileklerimiz gibi incecik bacaklarımız olmak zorundaymış gibi haberler yapması sizi etkilemesin! Buna çok çok karşıyım. Hadise kilo almış yok efendim bacakları kalınmış… Yahu size ne? İnsanlara zayıf (sağlık dışı zayıflıktan bahsediyorum) olmak zorundaymış gibi davranmaktan vazgeçin. Sağlıklı kilonuzda olup arada istediğinizi yemek varken sıfır beden olup hiçbir şey yememek, doymadan yemek yemek, her şeye hayır demek… Bunlar sizi bir gün mutlu etse 10yıl hasta yapacak noktaya getirebilir!

Siz doyarak ve sağlıklı tercihlerde bulunarak yemek yiyin. Zihniniz rahat olsun bol hareket edin. Zaten o zaman inanın doğal kilonuzu bulacaksınız.

Sizi seviyorum ☺️

Sağlıklı kalın.

Bacak Nasıl İncelir” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s