MARMARA HUKUK

İkinci yazıma hoşgeldiniz! Genelde benimle ilgili merak ettiğiniz ve benim de uzun zamandan beri yazmak istediğim yazı okulumdu. YGS ve LYS sürecimde yaşadıklarım, okul derslerime nasıl çalışıyorum.. Tüm soruların cevabı için okumaya devam edebilirsiniz.

HUKUK OKUMAYA NASIL KARAR VERDİM?

Ailemde hukuk fakültesi mezunu olan kimse yok. İlkokul 6. sınıfta öğretmenimiz bize ne olacaksınız diye sorduğunda avukat olmak istiyorum demiştim. O zamanlar hayalimde mahkemede show yapan avukatlar vardı tabii.. Daha sonra liseye geçtiğimde hala bu fikrimi sürdürüyordum fakat 12. sınıfa geçtiğimde birçok mesleği düşünmeye başlamıştım. Çocukları çok seviyorum. Bundan dolayı anaokulu öğretmeni olmayı düşündüm sonra PDR okumayı… Hukuk hep aklımda vardı ancak kazanabileceğimi pek hayal etmiyordum.

NASIL BİR ÖĞRENCİYDİM?

İlkokulum lojmanın içinde küçük ama çok başarılı öğrencileri olan bir okuldu. Türkçe öğretmenim sayesinde en çok sevdiğim ders sonrasında da edebiyat oldu. Liseye geçtiğimde (anadolu lisesi mezunuyum) edebiyat seviyordum, matematik seviyordum ancak fizik bana keyif vermiyordu bundan dolayı eşit ağırlık seçtim. Edebiyat ve matematiği severek yapıyordum. Edebiyat öğretmenimiz çok iyi ve ilgiliydi. Gerçekten bir ders öğretmen sayesinde sevilebiliyor. Tüm bunların yanında dershaneye gelecek olursak, dershaneyi hiç sevmiyordum. Derslere gitmemeye başlamıştım. Genelde sınavlara giriyordum. Arkadaşlarıma baktığımda herkes çılgınlar gibi ders çalışırken ben geziyordum, spor yapıyordum, evet ders de çalışıyordum ama hiç kendimi soyutlamadan ve zorlamadan çalışıyordum. Benim en büyük şansım okul saatlerinde ders çalışıp test çözüyordum, katkısı çok oldu. Anlayacağınız ortalama bir öğrenciydim. Annem çok geziyorsun istediğin yeri kazanamazsın diye arada kızıyordu. Hayatım boyunca hiçbir zaman çok hırslı bir öğrenci olamadım. Çok hırslı olmak bana göre değil. Bazen hırs iyi olabilir ancak fazlası eminim zarar.. Hukuk isteyenlere tavsiyem edebiyatı çok iyi bilin ve sizi öne atacak olan matematik ve geometriyi öğrenin (genelde tıp kazanamayan sayısal öğrencileri hukuk fakültesi tercih ediyor, edebiyatları iyi olduğu için değil matematik yapabildikleri için 🙂 )

MARMARA HUKUK!

1.sınıf ilk dersim Anayasa Hukuku açılış dersiydi. Derse İbrahim Kaboğlu girmiş tüm öğretmenlerimiz kendini tanıtmıştı. İbrahim hocayı gördüğümde hissettiğim duyguların tarifi yoktu. Cübbesini giymişti tabii ben diyorum bu ne havalı adam be! Hocamız fransızca cümleler serpiştirirken kendimi eksik hissettiğimi fark ettim. Üniversite 1. sınıf insanın kendisini eksik hissetmesiyle geçiyor bence. Terimler çok yabancı, her şey çok soyuttu. Roma hukuku dersine girdiğimde beni ben buraya nereden düştüm düşüncesi sarmıştı.. 1. sınıfın en çok kalınan dersleri Anayasa hukuku ve Medeni hukuk.. Ben başarılı şekilde 1. Sınıfı tamamladım. Şimdi düşünüyorum en rahat geçen senem 1. senemdi.

2.sınıfa geçtiğimde üstten (yani 3. sınıftan 2ders almıştım). 2.sınıf 1.sınıfa göre gerçekten daha zordu ancak bir şekilde tamamladığım için mutluyum. Borçlar genel zordur! Amman dikkat (çoğu öğrenci bütünlemeye kalmıştı). 3. sınıfa geldik! Geldik ama nasıl geldik.. Henüz 1.sınıfta namını duyduğumuz ticaret dersimiz. 3.sınıf çok zor diye ağlayan üst sınıflar… Gerçekten de çok zordu. Ne yalan söyleyeyim hayatımda ilk defa tabiri caizse köpek gibi çalıştım.. Düzenli olarak çalışıyordum. Diş sıkma hastalığına yakalandım (gece uyurken stresten dişlerimi sıkıyordum), mideme ağrılar giriyordu, migren ataklarım arttı, sırt ağrılarım.. Çok şükür 3. sınıfı da bitirdim. Ancak şunu belirteyim ygs ve lys sürecimde bile bu kadar ders çalışıp stres yaptığımı hatırlamıyorum. Stres sahibi olmayan arkadaşlarım da var. Ancak ya genelde alttan ders kalıyor ya da seneleri uzuyor..

NASIL BAŞARILI OLUNUR?

4.sınıfa geçmiş biri olarak şunları yaptığınız sürece dersi geçmeme ihtimaliniz yok denilebilecek kadar az.

Dersleri takip edip önemli noktaları not almaya çalışın. Her şeyi not almak bazen imkansız oluyor. Bazen yazmaktan elim uyuşuyor doğrusu.

-Mutlaka pratiklere katılın. Hukuk fakültesi demek pratik demektir. Teoride kalan her şey soyut oluyor. Öğrenmek için sadece derste çözülen pratiklerle kalmayın kendiniz de pratik kitapları alın çözün.

Dersin kitabını alın. Hocanızın kitabı varsa mutlaka onu almaya çalışın. Hocanızın görüşü diğer görüşlerden ayrılıyorsa mutlaka hocanızın görüşünü bilin çünkü en çok o görüşlerden sorulur.

KANUN okuyun ve kanunun önemli maddelerini ezberleyin! Bence en önemli madde bu. Aslında çoğu şey kanun demek. Derste önemli kanun maddeleri üzerinde duruluyor bunları bilin.

MARMARA HUKUK FARKLI MI?

-Hukuk gerçekten zor bir bölüm olabilir ancak bizim okul gerçekten zor.. (herkese kendi okulu zor gelebilir ama bana mesaj atanlar ders geçme zorluğundan dolayı okul değiştirdiğini söylüyorlar.) Kesinlikle bir hafta öncesinden çalışayım derseniz yetiştiremezsiniz. Eğer alttan dersim kalmasın ortalamam da iyi olsun diyorsanız derslerle paralel çalışmanız gerekiyor. Bazı derslerin sınavı daha fazla çaba gerektiriyor. Kafayı yiyip insanlıktan çıkabilirsiniz.

-Birçok üniversiteyle kıyaslarsak mükemmel hocalara sahibiz. Gerçekten derse giren hocaları bazen hayran hayran izlerken bulabilirsiniz kendinizi. Diğer üniversiteler sizin okulunuzun hocalarının yazdığı kitapları okuyor olacak.. Marmara çok kaliteli bir kadrodan oluşuyor.

-Asistanlar çok iyi niyetli ve öğrenci sever oluyor. Okulda hocalardan çekindiğim zaman ilk asistan hocalardan yardım istiyorum. Soru sormaktan çekinmeyin, saygılı ve kibar olduğunuz sürece yardımcı oluyorlar.

-Marmara Hukuk mezunu olmak ayrıcalıklıymış. Henüz ayrıcalıklı olup olmadığını ben bilmiyorum ancak bu artısını duyduğum için söylüyorum.

-Devlet üniversitesi tercih etmek hem artısı hem eksisi olan bir durum. En büyük artısı ailenize yük olmamak ve özel üniversitelerin sizi nakit olarak görmesinden kurtulmanız. Eksisine gelince maalesef yabancı dil. Ancak şunu bilmenizi isterim, hukuk eğitimi %30ingilizce oluyor özel üniversitelerin çoğunda, %100ingilizce görmüyorsunuz. Özel okula vereceğiniz parayı ingilizce kursuna vermeyi ya da yurtdışına gitmeyi tercih ederek kullanabilirsiniz.

-Diğer devlet hukuk fakültelerine göre daha az olay olan üniversite.. Bazı üniversitelerde çok fazla kavga yaşanabiliyor.

MARMARA HUKUK EKSİLERİ NELER?

-Okul kampüsü bize ait değil ve 1sene sonra başka yere taşınacağız.Bundan dolayı yeterli etkinlik düzenlenmiyor. Konferans salonunu kullanmak zor.

-Üniversite hayatınızın aktif olmasını istiyorsanız yanlış üniversitedesiniz. (Ancak sizin etkinlikleri çok iyi takip edip katılmanız gerekiyor)

-Yemekhanenin yemekleri çok kötü.

-Okulun etrafında oturup bir şeyler yiyip içebileceğiniz yer yok denilebilecek kadar az.

-Kütüphanede yer bulmak çok zor. Sınav zamanı dolup taşıyor ve maalesef çalışacak yer bulamıyorsunuz. İnsanlar merdivende ders çalışıyor.

-Okul çok soğuk. Taş bina olduğu için ısınması zor. Şu sıralar iyi ısınıyoruz inşallah böyle devam eder.

Gelelim diğer yorumlara.. Burası yazardan samimi notlar.. Okulumu isteyerek yazdım. Bazen bırakacağım istemiyorum diye ağladım. Genelde sınav dönemleri çevreme ateş püskürdüm. Hukuk okumak güzel! Çünkü hakkını biliyorsun. Bazen derste öğrendiklerinin gerçeklerle örtüşmediğini görünce de hayal kırıklığı yaşıyorsun orası ayrı.. Sana hukuk okuma ülkede adalet yok diyenler olacak, avukatlar yalan söyler diyecekler, o koca koca kanunları ezberliyorlar diyecekler, herkes hukuk okuyor diyecekler, diyecekler… Herkesin her şeye bir yorumu vardır zaten. Eğer gönülden istiyorsan oku! Ancak aile zorlamasıyla okunacak bir bölüm değil. Hayatınızı zehir eder. Bu sadece hukuk okumak için değil. Tercih ettiğiniz her şey için geçerli… Sevdiğiniz işi yapın! Sevdiğiniz bölümü okuyun! Ders çalışmak için kendinizi hayattan soyutlamayın. Aktif olun! Bu yaşları bir daha yaşamayacaksınız. Eğer bu yazıyı okuyan bir küçüğümseniz, lütfen kötü arkadaşlıklar kurmayın. Aileniz size emek verip meslek sahibi olmanız için uğraşıyor. Sigaraya alkole vereceğiniz parayı biriktirip kendinize güzel kitaplar alın. Sağlıklı beslenenin kafası da sağlıklı olur unutmayın 🙂 Herkese hemen güvenmeyin ancak kimseden nefret etmeyin. Sizi çok seviyorum! Merak ettiğinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Başka yazıda görüşmek dileğiyle! 🌸

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s