YEME BOZUKLUĞU

İlk yazıma ve bloguma hoşgeldiniz! Sizlere anket hazırlayıp ilk yazımın neyle ilgili olmasını istediğinizi sordum. En çok yeme bozukluğu soruları gelince bunula başlamak istedim. Kısaca bahsetmek gerekirse anoreksiya, bulimiya, tıkınırcasına yeme bozuklukları bilinen yeme bozuklukları arasında. Bazen farklı şekillerde görülebiliyor yani bazı hastalar bir türü ya da birden fazla türü bulunabiliyor. Tekrardan doktor ya da diyetisyen olmadığımı hatırlatıp kendi tecrübemi sizlerle paylaşmak için burada olduğumu belirtmek isterim.

Öncelikle kendi hikayemi anlatayım. Çoğunuzun bildiği gibi kilolu geçmiş bir çocukluk (çoğu hasta geçmişinde kilolu oluyor ve kendisini kilo verse bile hala kilolu görmeye devam ediyor) Çocukluğum kilolu geçince tam ergenlik dönemimde kilo vermeye başladım. Başka yazımda hikayemi daha ayrıntılı olarak anlatacağım ancak bu yazımda yeme bozukluğu üzerinde durmak istiyorum.

Yeme bozukluğu kadınlarda özellikle genç kızlarda daha sık görülen bir hastalık. Aslında toplumun ve sosyal medyanın insana ince bedeni dayatması üzerine kurulu diyebiliriz. Dikkat ederseniz tüm mankenler zayıf, tüm sanatçılar sıfır beden olma çabasında, magazinde iki kilo alan lanetlenir pozisyondadır. Bir de kilo alıp toplum tarafından “sen kilo mu aldın, zayıf daha güzelsin, zayıf olsa aslında güzel kız” cümlelerini duyan genç kadınlar maalesef bu tür bozukluklarla uğraşıyor. Böyle bir derdi olmayana derdinizi anlatmak istemezsiniz güler geçer diye.. Şunu bilin, tek değilsiniz ve maalesef bu hastalık giderek yayılıyor!

Size hastalıkları tanıtmayacağım. Ancak şunları yapıyorsanız oturun ve bir daha düşünün!

-Farkında olmadan tüm yemeği iki saniyede bitirip tekrar tekrar yiyorsanız (aç olmadığınız halde)

-Tokluk duygunuz yok gibi hissediyorsanız

-ve bunlar genellikle yalnız olduğunuzda başınıza geliyorsa

-Yedikten sonra aşırı pişmanlık yaşayıp yoğun egzersiz ve aç bırakmaya yöneliyor hatta kusuyorsanız

-İnsanlarla birlikte dışarı çıkıp yemek yemek istemiyor hep ne yiyeceğinizi düşünüyorsanız

-Her şeye bu sağlıklı bu sağlıksız gözüyle bakıp yiyeceklerle kavga eder hale geldiyseniz

-Her şeyin kalorisini sayıyorsanız telefonunuzda günlük kalori saydığınız uygulamalar varsa..

NOT: Bu maddelerin biri olması değil bir çoğunu yaşıyorsanız ve şüpheniz varsa mutlaka bir doktorla konuşmak iyi gelecektir.

PEKİ BU HASTALIK NE YAPAR?

Bu hastalık sizi depresyona sokar, sinir hastası yapar, kilo verseniz bile bir süre sonra veremez ve aksine almaya başlarsınız (hastalığın türüne göre aşırı zayıflık olabilir her biri için ayrı konuşmak gerekir). Zayıflayıp beğenileceğini sanan hasta yavaş yavaş toplumdan daha da soyutlanır.

Hormonlarınız düşüşe geçer ilk adet azalması yaşayıp daha sonradan adet olamamaya başlarsınız. Tırnaklarınız güçsüzleşir, saçlarınız dökülmeye başlar.. Ve daha binlerce etkisini görmeye başlarsınız.

PEKİ NASIL KURTULACAĞIZ

Tekrar belirtmek istiyorum lütfen doktor yardımı almaktan çekinmeyin. Ama ben kendi uyguladığım şeyleri size anlatmak istiyorum. Ben yeme atağı çok yaşıyordum. Yani tıkınırcasına yeme bozukluğum var. Strese girdiğim zaman gözüm dönüyor doyma noktamı unutup saçma sapan her şeyi yiyebiliyorum. Tatlı tuzlu sonra tekrar tatlı sonra tekrar tuzlu.. Bazen bir poşet fıstık üstüne başka bir şey gibi gibi gibi…

-Canın bir şeyi yemek istiyorsa YE!

Mesela bir börek gördün. Yemek istiyorsun. Ama kilo alacağım korkusuyla yemedin. Daha sonra vücudun seni mutlaka yenecek ama sen o böreği yememek için saçma sapan birçok şey yiyeceksin. YAPMA! O böreği yesen tüm işkence bitecek.

-Keskin çizgilerin olmasın! Bu hastalık mükemmelliyetçi insanların hastalığı!

Şaşırtıcı gelebilir! Aslında mükemmel olma isteğin yüzünden bu hale gelmiş olabilirsin. Mesela benim en büyük problemim buydu! 10tane fazla badem yesem “Nasıl fazla yedim iradesiz miyim niye yedim” diye kendime kızıyordum! Bu kadar irade sahibi olmak asla hata yapmamalıyım düşüncesi psikolojimizi ve bizi yordu. Hatasız kul olmaz şarkısını aç ve dinle.. Şaka bir yana gerçekten hatasız kul olmaz be güzelim!

-“Böreği yedim bozdum bir daha bozmayacağım o yüzden şimdi bozdum ve her şeyi yiyeyim”

Bu cümleyi asla kurma kendine! Çünkü bu cümle asıl bize kilo aldıran ve psikolojimizi bozan. Kendine “Canım istediğinde istediğimi yiyebilirim, bu son değil ama ben genel olarak sağlıklı beslenmeye çalışacağım” de!

-Aralıklı oruçtan uzak dur!

Neden mi? Çünkü İF diyeti seni saat hesaplamaya sokacak. Ben de denedim! Yani ah saatim gelmemiş yiyemem dedim.. Acıksam bile yemiyordum. Şimdi saatleri sildim. Tek dinlediğim şey vücudum!

-Öğün sayısı belirleme!

Çok kitap okuyup çok karıştırıyor olabilirsin. Sağlık için iki öğün ya da üç öğün faydalı geliyor olabilir. Ya da 6öğün faydalı geliyordur sana.. Bırak kim ne diyor! İki öğün beslenmek sağlıklı olsa bile sende hastalık yapıyor olabilir! Ben iki öğün beslenirken baktım olacak gibi değil. Sabah erken kalkıyorum. Spor yapıyorum. Açlıktan bayılacak gibi olsam bile ağzıma gram bir şey koymuyordum. Ah ne salakmışım! Bazı günler acıkmıyorum iki öğün yapıyorum. Mesela geç kalktıysam. Bazı günler çok acıkıyorum aktif oluyorum 4-5öğün yediğim oluyor.

-HER besin grubunu hayatına sok!

Ne yağsız diyet yap ne karbonhidratsız! Çünkü kaçtığın besin grubu sana atak olarak geri gelecek bunu unutma!

-Meyveyi sıfırlama!

Ben de yaptım bunu. Meyve yemem o da şeker dedim. Kaçtım.. Kaçtım.. Meyveyle şeker aynı şey değil! Porsiyonunda olduğu sürece korkma! Sana ihtiyacın olan vitaminleri sunacak meyvelere sarıl.

-Hep tartılma!

Tartı bir şey değil. Hormonların değişmiş olabilir, stresli olabilirsin, fazla su tutmuşsundur. İki kilo bir kilo fazla çıkabilirsin tartıda. Tartı yalancıdır sen aynaya ve kendine güven.

-Yarışmaya hazırlanmıyorsun!

Fitnes model gibi olmak zorunda değilsin. Benim en çok yaptığım hata kendimi internette gördüğüm yarışmacı kadınlarla kıyaslamaktı. (Çoğu fotoşop ve estetik harikası maalesef) Mesleği bu olanları bir tarafa bırakıyorum ancak sosyal medya televizyon gerçekten bizi bu hale getirdi. Herkesin karın kasları görünmek zorunda değil! Herkesin 34beden olması gerekli değil!

-Kalori saymayı bırak!

1kalori 1kalori değil lafı çok doğru! Doyarak ye! Güzel ye.. Arada istediğin şeyleri yediğinde acı çekmeden yavaş yavaş zevkine vararak ye!

-Kendini başkalarıyla kıyaslama!

Bak bu bunu yiyor ben de bunu yemeliyim ya da bak bunun karın kası var bende yok ya da bak o çok ince bacaklı benim de ince olsun deme! Herkesin genetiği farklı! Hem hepimiz aynı olsak ne anlamı kalırdı? O fitnes modellerin hepsi (istisnalar alınmasın) hasta. Yarışmaya hazırlanan, instagrama kusursuz gözüken vücuduyla fotoğraf atan çoğu insan sağlıklı değil! Tanıdığım arkadaşlarım, hazırlanan hocalarım.. Hepsi ne sıkıntılar çekiyorlar bir bilsen! Ne kimyasallar kullanıyorlar, mutsuzlar.. Ama o fotoğraflar videolar hiç öyle değil 😉 O yüzden inamma!

Bu hastalığı yenmek istiyorsan KENDİNİ SEV! Senden bir tane daha yok! Sana bir şey olsa en çok ailen üzülür. Senin canın yanar. Sana bir kilo almışsın versen güzel görünürsün diyenin umrunda bile olmazsın! Güzellik bedende değil. Kalbindeki güzelliği kaybetme! Sağlığın yerindeyse, nefes alıyorsan tak kulaklığını çık bir sokağa yürü.. Yaradılışın güzelliğini fark et. Nefes al, AN’a dön. Seni bedenin için değil, sen olduğun için seven insanlara sarıl. Zayıflamak güzelleşmek ya da sağlıklı olmak demek değil! Hayatında seni olumsuz etkileyen herkesi bir köşede bırak. Seni seviyorum. Sen de seni sevmeyi unutma! Yeni yazıda görüşmek üzere! Kendine iyi bak, yoksa kızarım..

YEME BOZUKLUĞU” üzerine 8 yorum

  1. İnanılmaz güzel bir yazı olmuş.her satırda kendimi buldum resmen.acaba sadece ben mi böyleyim diye düşünüyordum değilmişim meğerse ! Çok teşekkürler bu yazı için kendimi mutsuz hissettiğimde açıp açıp okuyacağım 😘😉😌

    Liked by 1 kişi

    1. Birçok insan farkında olmadan böyle aslında.. Yalnız değilsiniz! Önemli olan farkına varıp harekete geçmek ❤️

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s