Yeme Bozukluğu Engelleme Yöntemleri

Benim hala sıkıntısını çektiğim. Aslında çoğumuzun farkında olmadan yaşadığı bozukluklar bunlar.. Mesela bazen delicesine doysanız bile yemek yemek.. Bazen aç kalmak, bazen bazılarımızın yaptığı kusmak, bazen çok yedim diye aşırı spor yapmak.. Maalesef hepimizde bazıları var. Bazen bunu kabul edebiliyoruz bazen kimseye söylemeden kaçanlar da var.
Eğer yeme bozukluğunuz varsa insanlara kulak asmamayı öğrenmeniz gerekiyor!
Mesela ben bugün fellas yediğimi paylaşıyorum ve hemen bir yorum geliyor “onun şeker oranı yüksek” ve maalesef kendimi sorgulamaya itiyor. Acaba çok mu yüksekti acaba kilo mu alacağım.. Halbuki 1 muz kadar şeker içeriyor ve bu rafine şeker değil.. İnsanların ağzı torba değil biliyorum. Ne zaman moralim ufacık bozulsa acısını yemekten çıkarıyorum.
Nasıl kaçabiliriz bu durumdan? Yazdıklarım tamamen kendi uyguladığım ve kendi düşüncelerim. Böyle bir bozukluk yaşıyorsanız destek almak en doğrusu!
-Sevdiğiniz şeyleri arada yiyin. Mesela ben kim ne demiş diye düşünürken ay peyniri şu kadar yiyeyim ay şunu yemeyeyim derken sağlıklı şeylere bile öcü gözüyle bakmaya başladım ve bu yanlışımdan döndüm.
-Hayatınızdan rafine şekeri çıkardıysanız meyveleri sıfırlamayın! Çünkü daha sonra sağlıksız bir psikolojiye bürüneceksiniz.
-Size yasak gelen yiyecekleri hayatınıza ekleyin ve bir miktar tüketip öcü olmadığını anlayın. Mesela geçen kumpir yedim bugün pilav yedim hem de hem öğlen hem akşam. Sevdiğiniz şeylerden kaçmayın.
-Sağlıklı beslenmeyi eğlenceli hale getirin.
-Yeme bozukluğu olan bireylerin kalori sayımı ve İF diyeti yapması ya da iki öğün beslenmesi gerçekten bu bozukluğu daha da tetikliyor. Tecrübeyle sabit. En azından bu bende böyle oldu.
-Ödül günü ya da ödül öğünü yapmak psikolojiyi yanlış yönlendiriyor! Nasılsa serbest gün deyip her şeye saldırmak… Zaten bozdum deyip her şeye saldırmak… Bunlar hep yanlış! Çünkü doyma duygunuzu unutarak sadece o anlık hırsınıza yenik düşüyorsunuz.
Özellikle gençlerde görünen bu yeme bozukluklarının bir çok çeşidi var. Maalesef ciddi problemlere yol açıyor. Stress, regl bozuklukları, saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları, sosyal hayattan soyutlanma ve daha bir sürü şey!
Siz böyle şeyler yaşıyor musunuz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s